По думите му, външното оценяване е заложено в Държавния образователен стандарт за оценяване на резултатите от обучението на учениците. В момента национално външно оценяване има след 4-ти и 7-и клас.
Изпитването след десети клас се прави, защото по новия Закон за училищното образование гимназията се разделя на два етапа – 8-10 клас и 11-12 клас. В десети клас учениците обикновено са на 16 години, възрастта, до която образованието е задължително по Конституция.
Изпити ще има и след 10 клас. Оценките обаче няма да влизат в дипломите, а чрез тях ще се дава възможност за кандидатстване в друго училище. Това е една промените в новия Държавния образователен стандарт за оценяване на резултатите от обучението на учениците.
Зам.-министърът обясни, че не само в първи, но и във втори и трети клас децата няма да имат оценки. В свидетелствата им за завършване ще пише „отлично“, „много добро“, „добро“, „задоволително“, „незадоволително“ или „слабо“. Какъвто и да е резултатът в началното образование, клас няма да се повтаря.