Според народната традиция празникът се нарича Голяма Богородица за разлика от Малката Богородица, когато се чества рожденият ден на Христовата майка. На този ден след тържествена литургия в църквата се освещават обредни хлябове, които жените раздават за здраве и за починалите близки. Непременно се яде диня и грозде. Днес празнуват всички, които носят името Мария и производните му.
Успение на Пресвета Богородица е един от 12-те големи християнски празника, който се чества и от православни, и от католици, и е най-големия от всички празници, посветени на Богородица. Според Светото писание това е денят, в който на 64-годишна възраст Божията майка напуска земния живот и отива при сина си. Нейната смърт била тъй лека и блажена, че приличала на заспиване. Оттам и думата „успение“ – заспиване.
Погребват я в една пещера край Гетсимания и затварят входа с камък. Когато няколко дни по-късно го отварят, за да се поклони пред светицата закъснелият апостол Тома, намират само плащеницата й. Ставайки от трапезата, апостолите чуват ангелско пеене и виждат в облаците пречистата Божия майка, обкръжена от ангели, която им казва: „Радвайте се, защото съм с вас през всичките дни.“
Своя храмов празник ще отбележи и църквата „Света Богородица“ в Парка на младежта.