Сред тях имаше и майки с детски колички, на които бяха закачени плакати с надписи „За чист въздух Русе“.
„Искам да се събуждам сутрин, да дишам чист въздух, да не дебна през нощта дали мирише и да затварям прозорците на 42 градуса, защото съм обгазена“, каза Андреана Николова, една от протестиращите.
Протестиращите настояват за акредитирана мобилна лаборатория, която да измерва непрекъснато качеството на въздуха в града. По думите на Васил Златев в случая може да се използва примера на Община Бургас, която вече е изработила подобна система, и подава данни в реално време в интернет. „Към момента институциите излизат само с оправдания или и сочат с пръст виновни без да имат реални доказателства, тъй като нямат техниката да извършват адекватни замервания на въздуха“, каза Златев.
Подобно мнение изразиха и други присъстващи на протеста, които бяха категорични, че с глоби няма да бъде пречистен въздуха, а институциите и местната управа трябва да вземат проблема присърце и да започнат да следят за стриктно спазване на законодателството.
Отправени обвинения към най-често спряганите за замърсители на въздуха предприятия – „Монтюпе“, „Полисан“, „Приста оил“, „Лубрика“. Според участници в протеста, това са само малка част от замърсителите, тъй като в близост до града работят над 20 подобни предприятия. Бяха припомнени и европейските регламенти за отстояние на предприятията от жилищните квартали, на които не отговарят множество от компаниите.
Протестът приключи с мощно скандиране „Дишай!“