Проект на обща стойност близо 1,5 млн. евро трябва да реши институционализирано партньорство по отношение популацията на комари в трансграничния регион Румъния-България.
Това съобщиха на пресконференция в Русе представители на Асоциацията на дунавските общини „Дунав“ и партньорски организации от Румъния. На срещата присъстваха и кметове на общини от поречието на Дунав.
По думите на Мария Цанкова, изпълнителен директор на Асоциацията на дунавските общини „Дунав“, основната цел на проекта е значително да се подобри превенцията и управлението на риска от прекомерна популация на насекоми в трансграничния регион чрез разработване на съвместно институционализирано партньорство. Предвижда се формулирането на устойчива българо-румънска политика за управление на риска, базирана на експертиза и технологични достижения, с ясни ангажименти на компетентните институции, както и с приемането на механизъм за актуализация и усъвършенстване на съвместните дейности.
Ще се работи и по законодателни инициативи, ще се проучват и добрите практики в други европейски страни, които вече са решили подобни проблеми. Ще се търси сътрудничество и със специалисти еколози, за да се намали или елиминира влиянието върху полезни насекоми като пчелите.
Като краен резултат се очаква да бъде синхронизирана борбата с насекомите, предимно комари, която през последните години е неефективна заради липса на координация при пръскането на дватя бряга на реката. Освен това ще се търсят и иновативни методи за борба с насекомите, като популации на водни кончета (които унищожават ларвите на комарите), или други полезни биологични вектори. Предвидена е и координация с институциите за опазване на специфични защитени територии като влажните зони и блатата, които се явяват естествен развъдник на множество насекоми.
Очаква се дейностите да приключат през февруари 2018 г.