След повече от седем години перипетии връзката между газовите системи на България и Румъния по дъното на Дунав край Русе и Гюргево беше въведена в експлоатация.
Лентата на интерконектора прерязаха премиерът Бойко Борисов, заместникът му Томислав Дончев, енергийните министри на България и Румъния Теменужка Петкова и Виктор Григореску.
Проектът, реализиран от българския и румънския газови оператори „Булгартрансгаз“ и „Трансгаз“, бе подкрепен от ЕК и финансово, и политически с идеята за диверсификация на газовите доставки у нас и намаляване на почти стопроцентовата зависимост на България от газовите доставки на Русия.
Реализацията на струващия около 24 млн. евро газопровод безспорно е важна. С него се поставя основата както за внос на различен от руския газ – както местен румънски, така и от Унгария, така и за осъществяването на Вертикалния газов коридор, минаващ през Гърция, България и Румъния и също силно подкрепян от Брюксел, подчерта в словото си премиерът Борисов.
Заедно с енергийния министър Теменужка Петкова той символично завъртя крана, осигуряващ достъпа на газ в системата. На първо време реверсивната връзка с капацитет от 1.5 млрд. куб. м годишно, който в посока България ще е 500 млн. куб. м, ще остане „суха“, поясни енергийният министър Теменужка Петкова. Предстои да бъде обявена процедура за продажба на капацитета на тръбата, в която заинтересованите търговци да запазят обеми за транспорт на суровина към България или към Румъния. Резултатът предстои да се види след т. нар. отворен сезон (open season), чийто старт се планира да бъде даден през декември.
Изпълнителният директор на „Булгартрансгаз“ Георги Гегов е оптимист, че ще има кандидати да резервират капацитет и че интересът на доставчиците в региона ще нараства след изравняването на мощността на тръбата и в двете посоки. Румънският оператор е спечелил еврофинансиране, за да построи компресорната станция „Подишар“, което ще оживи търговците
Междусистемната газова връзка България-Румъния е с обща дължина 25 км, от които 15,4 км на българска територия, 7,5 км на румънска територия и 2,1 км подводен преход през р. Дунав – основен и резервен газопровод.