Русе –  челник по социално-икономическо състояние, опашкар по инвестиционна активност

0
Русе -  челник по социално-икономическо

Русе е сред челниците по социално-икономическо състояние и сред опашкарите в инвестиционната активност и усвояването на евросредства.

Това са основните изводи от изследването на социално-икономическото състояние и развитие на областите в България, осъществено от Института за пазарна икономика.

rs-ikonomichesko_razvitie01Заедно с областите Бургас, Варна, Стара Загора и Пловдив, Русе е в групата на областите в добро социално-икономическо състояние. Лидер в това отношение е столицата София.

Oбласт Русе се нарежда на шесто място по брутен вътрешен продукт на човек от населението през 2014  г. Спрямо 2010 г. областта има втория най-голям ръст на брутния вътрешен продукт (БВП) в страната, след Стара Загора – и като абсолютен размер, и на човек от населението. Безработицата продължава да намалява, а заетостта се увеличава, се посочва в изследването. Сред другите положителни фактори са посочени ниските ставки на местните данъци и такси, както и интензивни културен живот в областта. Достъпът и използването на интернет в областта са над средните стойности в страната. През 2015 г. 60,9% от домакинствата имат достъп до интернет (при 59,1% за страната), а 64,8% от хората са го използвали през последната една година (при 60,3% за страната).

На матурата по български език и литература учениците от областта традиционно показват успех, близък до средния за страната, а през 2016 г. слабите оценки са относително малко.

През 2013 и 2014 г. доходите в област Русе са под средните за страната, но през 2015  г. нарастват с над 16% (при ръст 3% в страната) до 5303 лв./човек от домакинството и изпреварват средното за страната ниво. Заплатите обаче продължават да изостават и през 2014  г., въпреки че ръстът им е съизмерим със средния за страната.

rs-socialno_razvitie01Като едни от най-негативните показатели се посочва, че вътрешните и външните инвестиции, както и усвояването на европейски средства от общините в областта остават под средните за страната. Инвестиционната активност в областта остава под средната за страната. Към края на 2014 г. чуждестранните инвестиции достигат близо 390 млн. евро, което е 1701,8  евро/човек при 3006,6  евро/човек за страната.

Областта изостава и по отношение на усвояването на европейски средства от общините като бенефициенти по оперативните програми. Към 31 май 2016 г. изплатените средства към русенските общини са 472,6  лв./човек от населението при 688,8 на човек за страната. Най-много средства спрямо населението е усвоила община Бяла – 3124,9 лв./човек, а най-малко – община Ветово ( 57,4 лв./човек).

През последното десетилетие демографската ситуация в областта се влошава по-бързо от тази в страната най-вече заради неблагоприятния естествен прираст, се посочва в изследването. Здравеопазването в областта страда от липса на лекари и сравнително малко легла в болниците. Област Русе продължава да е сред областите с най-голям недостиг на общопрактикуващи лекари и през 2015  г. За всеки 2119 души от областта отговаря един лекар при 1619 души на лекар в страната. Броят на специалистите спрямо населението също е по-нисък от този в останалите области. Въпреки увеличаването на броя на леглата в МБАЛ в областта той остава под средния за страната – 4,2 легла на 1000 души население при 4,6 на 1000 души в страната през 2015 г.

Делът на разкритите престъпления също остава под този за страната. През 2015 г. са разкрити 36,1% от регистрираните през годината престъпления в областта при 39,2% в страната. Все още голяма част от населението живее в селища без канализация -68,0% при 74,9% в страната през 2014  г.

агенция за подбор на персонал
Изработка на сайтове, СЕО оптимизация, реклами в интернет
зарядни станции за електромобили