Българска институция е станала жертва на международната хакерска атака, съобщава БНР. За случая вече са уведомени службите, работещи срещу престъпленията в интернет в МВР. За момента от МВР не потвърждават официално новината, нито се съобщава коя е ударената от хакерите институция.
По случая вече работят и в ГДБОП и в ДАНС, където има отдели за борба с интернет измамите и хакерските атаки. За момента не са ясни пораженията, които хакерската атака е нанесла на родната институция. Службите категорично отказват да съобщят дали жертва на хакерите е станало министерство, държавна служба или агенция.
Още вчера от Главната дирекция за борба с организираната престъпност отправиха съвети към гражданите у нас и институциите какво да правят за да не станат жертва на хакерските атаки.
Очаква се мащабната хакерска атака от петък да се разрази с нова сила днес, предупреди по-рано директорът на Европол Роб Уейнрайт. Според Европол кибератаката от петък е засегнала най-малко 100 000 организации в 150 страни.
Експерти смятат, че трябва да се очакват нови версии на криптовируса WannaCry, а размерът и икономическата стойност на вредите от петъчната атака са неясни.
Експерти по киберсигурност смятат, че над 1,3 милиона компютърни системи по света остават уязвими пред вируса, с чиято помощ в петък бе извършена глобална кибератака
Както стана известно по-рано, хакерите използват модифицирана програма на американската Агенция за национална сигурност (АНС). Според „Файненшъл таймс“, който се позовава на анализатори в областта на киберсигурността, инструментът на американските специални служби, известен като eternal blue, е бил „кръстосан“ с „изнудващата програма“ WannaCry.