КНСБ настоява за 1700 лева средна заплата и нова визия на енергийната стратегия до края на управленския мандат на кабинета „Борисов 3”.
Това заяви във Велико Търново президентът на Конфедерацията Пламен Димитров. Според него позицията на КНСБ е да бъде запазен българският въгледобив, като състав на енергийния микс, защото той гарантира независимостта на енергийната система и е част от националната сигурност.
„Ние до 2022 г., толкова е нашият мандат, 5-годишен, искаме да видим 1700 лв. средна заплата. И това значи увеличение на всички заплати, от там и средната, но преобладаващо на по-ниските смятаме, че е нужно по 100-150 лв. на година“, каза още Димитров.
„Тази дупка – като сме произвели 50% повече, пък сме получили само 5-6% повече през всичките тези 26-27 години, е една от основните причини, която обуславя усещането за дълбока справедливост в разпределението на доходите у много от българите“, допълни президентът на Конфедерацията.
Позитивното, което от КНСБ виждат в управленската програма на правителството е увеличението на учителските заплати от септември тази година. От Конфедерацията обаче смятат, че управляващите трябва да си поставят по-амбициозни цели по отношение увеличението на възнагражденията и на заетите в здравеопазването, държавните институции и културните институти. От Конфедерацията ще настояват за нарастване на доходите поне със 100 лв. още от 2018 година.
Пламен Димитров посочи още, че е необходимо правителството да изготви план за индустриализацията на страната, тъй като по време на председателството на Европейския съвет през март 2018 година е заложено самият ЕС да приеме план за индустриализацията на организацията.
От КНСБ ще настояват страната да се присъедини към Европейския стълб за социални права, който трябва да бъде приет в Гьотеборг през ноември тази година. Това е система, която регламентира стандартите между отделните страни-членки в социално и трудово отношение, отбеляза Димитров.