След алеите на именитите спортисти и на майсторите на световното кино, на кея в Русе вече има и „Алея на световните изобретения от пясък“.
Тази година темата на международния фестивал на пясъчните фигури „Ruse Sand Fest“ е „Световни изобретения и иновации“ и е свързана със стратегическата цел на града, предвидена в Иновационната стратегия за интелигентен растеж от 2017 г., до 2025г. Русе да стане утвърден град на знанието и иновациите.
Творбите на десетте майстори на пясъчните скулптури от осем държави в света вече се извисяват на кея, между понтоните с номера 9 и 10. През седемте дни работната площадка на фестивала е била посетена от много русенци и гости на града, като близо 3000 са били само чуждестранните туристи, акостирали с круизни кораби край Русе.
Някои от произведенията са доста конкретни, други пък залагат на абстракцията. Рейчъл Стъбс от Великобритания е нарекла творбата си „Търсенето на Левитан“ и показва компас, а украинката Маргерита Теллалим представя микроскопа под името „Невидимият свят на Льовенхук“. Българинът Огнян Читаков е избрал телефона в „Общуването на Бел“, докато италианецът Леонардо Уголини прави колело под названието „Движение на времето“. Мариел Хийселс от Холандия е решила да надникне в мозъка на изобретателя и какво се случва с него, докато създава нещо ново. Фергюс Мулвани от Ирландия е автор на „Математиката – езикът на природата“, а Бобисан Атисо от Того е влюбен в музиката и е нарекъл работата си „Вселената пулсира с честотата на Моцарт“. „Интернет в материален пясъчен образ“ е абстрактната творба на Светлозар Лисичков.
За изработването на високите 3 метра скулптури творците за използвали около 700 тона пясък. Официалното обявяване на лауреатите във фестивала ще бъде от 20 часа тази вечер край понтон №9 на Кея. В съпътстващата програма ще вземат участие градски мажоретен състав „Extreem“, формации на ОбДЦКИ Русе и Общински духов оркестър Русе.