От две години в Тутракан подпомагат двойки с репродуктивни проблеми. Общината е една от 40-те в страната и може би единствена от малките, които са взели присърце борбата на своите съграждани за дете, въпреки ниския си бюджет.
До момента три семейства в Тутраканско са получили по 1 500 лева за финансиране на изследвания, съпътстващи процедурите ин-витро.
„С многото общински фондове, които се създадоха в България, ще се обхващат много ниши и профили, които досега бяха ангажимент на финансиране от самите семейства“, каза д-р Любомир Бойчев, управител на ин-витро клиника „Св. Иван Рилски“ и завеждащ АГ-отделение в МБАЛ – Тутракан
“Ние винаги говорим да увеличаване на раждаемостта за увеличаване на населението, но много малко се прави именно в тази посока и затова ние застанахме зад каузата на фондация „Искам бебе“, уточни д-р Димитър Стефанов, кмет на Община Тутракан.
Процентът на успеваемост в страната е висок, но преди това обаче има нещо друго, с което двойките трябва да се справят, казва д-р Бойчев. „Първо семейството или двойката да реши, че има проблем, да си го признае, да го почувства, и да потърси своето решение“ допълни той.
„В началото дори и аз бях като пациент, ние разбирахме себе си като болни хора, а това не е така“, коментира председателят на фондация „Искам бебе“ Мария Янева.
„Боря се с това около десет години почти – не е срамно да кажете, че имате репродуктивен проблем. Аз бях една от тези, които се изправиха в този малък град“, сподели Мария Дичева, координатор на фондацията в Тутракан. За да застане една жена и да признае, е нужно да е много силна, смята тя.
„Трябва да има опора от съпруга, от партньора, трябва да има много голямо сърце, да е много смела, трябва да е много амбициозна и да не се предава след поредния неуспех. Много хора имат неуспехи, провалят се – отказват се“, допълва Мария Дичева.