Ползите за България и Румъния от членството в ЕС са далеч отвъд числата, каза българският евродепутат от ЕНП Андрей Новаков пред участниците трансграничния форум „10 години членство в ЕС: бъдеще и перспективи“, който се проведе в Русе.
Участниците във форума се обединиха около становището, че членството в ЕС носи най-вече ползи както за България, така и за Румъния, и че за да бъдат по-силни, двете страни трябва да бъдат заедно и единни.“
Както ТВН вече съобщи, в събитието, организирано от Информационните бюра на Европейския парламент в България и Румъния, взеха участие членовете на Европейския парламент Андрей Новаков (ЕНП, България), Георги Пирински (С&Д, България), Мария Грапини (С&Д, Румъния) и Виктор Бощинару (С&Д, Румъния) и експерти от двете държави. По време на дискусията те направиха равносметка на членството на България и Румъния в Европейския съюз, като съпоставиха минали и настоящи постижения и беше очертан пътят напред.
„Ползите за България и Румъния от членството в ЕС са далеч отвъд числата“, заяви Андрей Новаков и даде за пример програми като „Еразъм+“. Според него приоритет в следващите години трябва да е увеличението до 100% на финансирането за международни транспортни коридори, които ще предоставят нови възможности за мобилност и работа.
Георги Пирински призова за възобновяване на връзките между България и Румъния, като спомена общите успехи на двете държави – двоен спад в безработицата, придружен с двойно нарастване на БВП на България и Румъния до съответно 48 млрд. и 200 млрд. евро. Мария Грапини подкрепи възгледите на г-н Пирински, като подчерта, че „никога не може да си силен сам“ и призова за пълно сътрудничество между двете държави.
Виктор Бощинару изказа мнение, че България и Румъния не си сътрудничат достатъчно и има нужда от повече общи проекти, които да сплотят двете държави. Той посочи, че е необходима формула, която да подобри съдебните системи на двете държави и да ги направи достойни кандидати за Шенген.
В събитието активно участие взеха представители на местните власти и неправителствени организации, студенти и граждани от България и Румъния, както и журналисти от Русе и региона. С участниците във форума те обсъдиха теми като бъдещето на кохезионната политика, мониторингa над правосъдните системи на двете страни, пътя им към еврозоната.