Административният съд в Шумен „отряза“ селските кметове, отменяйки решението на Общинския съвет, с което се даваше право на селските кметове да се разпореждат със земите.
Решението предизвика недоволство сред кметовете на населените меса.
„Продължаваме по старому, явно не искат нищо да се променя и селата остават в трета глуха“, заяви кметът на Царев брод Стефан Живков.
„Ние не искаме да изземаме функциите на Общинския съвет, а искахме да ползваме 30% от постъпленията от наеми и продажби, за да ги ползваме за благоустрояване. Когато ние искаме за селата да бъдат отделени средства, ни се казва – не ви ли е предоставено за управление. Като искаме да ни се предостави за управление, ни казват – не можете. Така се затваря един омагьосан кръг, в който пари за малките населени места няма, допълни Живков.
Решението на Административния съд в Шумен подлежи на касационно обжалване пред Върховния административен съд на Република България в София в 14-дневен срок.
Със свое решение през юли Общинският съвет в Шумен взе решение на кметствата в 7 села да се предоставят имоти общинска собственост, които са на територията на съответното населено място.
Така при продажба или отдаване под наем на имотите, за кметствата остават не по-малко от 30 на сто от средствата, които те да използват за ремонти или други местни дейности.
Решението бе върнато от областния управител и прегласувано, след което губернаторът Стефан Желев сезирал Административния съд, като един от аргументите е, че управлението на имоти – публична общинска собственост е от компетентността на Общинския съвет и предоставянето им за управление на кметове на кметства противоречи на Закона за общинска собственост.