В края на 2020 г. годината е подготвила няколко впечатляващи нощни представления, които могат да се гледат от вкъщи, без никакви телескопи или друго скъпо оборудване.
Този декември ще ни бъде представено сливането на две планети, великолепен звезден дъжд и дори пълно слънчево затъмнение. За да се насладите на зрелището, се изисква само едно важно условие – ясно небе.
На 13 и 14 ноември ше можем да наблюдаваме шоуто на метеорния поток Джеминиди. Нощното небе ще бъде оцветено от десетки падащи звезди, достигащи понякога до 150 на час. За разлика от миналата година, когато метеорният порой съвпадна с пълнолунието, този път звездите ще падат по време на новолуние и небето ще бъде забележимо по-тъмно. Очакванията са, че звездното шоу ще може да се наблюдава дори в градове със силно светлинно замърсяване.
На 14 декември ще има пълно слънчево затъмнение. За съжаление, то ще може да се наблюдава само в Чили и Аржентина и няма съмнение, че ако нямаше пандемия, мнозина биха се втурнали, за да се възхищават на това явление. Въпреки това, в ерата на излъчванията на живо в Интернет, ще бъде възможно да се наблюдава затъмнението навсякъде по света и по всяко време. В рамките на 24 минути младата Луна ще премине пред слънчевия диск и ще затъмни напълно дневната светлина за малко повече от две минути.
Седмица по-късно, на 21 декември, ще бъде великият съвпад на Юпитер и Сатурн
Юпитер и Сатурн са едни от най-добрите планети за наблюдение, тъй като са ярки и ясно се виждат на нощното небе. Голямото съвпадение е моментът, когато от гледна точка на наблюдателя планетите се сближават и започват да блестят като едно цяло. Точно това трябва да се случи през нощта на 21 декември.
Ако погледнете с невъоръжено око, разстоянието между планетите няма да надвишава една десета от градуса, но това е само оптична илюзия, тъй като всъщност Земята и Юпитер са разделени с повече от 800 милиона км и приблизително същото разстояние остава между Юпитер и Сатурн.
И ако имате добър бинокъл или още по-добре телескоп, можете дори да забележите четирите луни на Юпитер – Йо, Европа, Ганимед и Калисто. Тези луни се наричат още сателитите на Галилей, в чест на италианския астроном Галилео Галилей, който през 1610 г. ги наблюдава чрез телескоп, изобретен от него няколко месеца по-рано.
Съвместната връзка между Сатурн и Юпитер се случва веднъж на 19 години и половина, но тази година планетите ще се сближат на най-близко разстояние от 17-ти век насам.