На 8 януари (или на 21 януари по стар стил) България отбелязва Бабинден – един от големите женски празници, посветен на бабите акушерки, които помагат при раждане, и на младите майки. Празникът, с дълбоки езически корени, е свързан със семейните обичаи и почитта към жените, които се грижат за появата на новия живот.
Традиции и обичаи на Бабинден
Празникът включва три основни обредни елемента:
- Къпане на децата – бабата акушерка извършва символично измиване на децата, съпроводено с благословии, намазване с мед и масло, и даряване с обредни кравайчета.
- Угощение – младите булки, на които бабата е помогнала при раждането, носят дарове и храна в дома ѝ, където се устройва празнично угощение.
- Къпане на бабата – в някои райони обредното „влечугане“ включва символично къпане на бабата на чешма или река.
Сутринта жените носят вода със здравец и босилек до дома на бабата, за да ѝ полеят за измиване. След това ѝ даряват кърпи, ризи и други обредни дарове. Бабата благославя младите жени и децата, като връзва червено-бели конци за здраве.
На обяд празникът продължава с весело пиршество, придружено от песни, танци и символични обреди за плодородие. Кулминацията е ритуалното къпане на бабата – стар обичай, който символизира уважение и благодарност.
Символика и значение
Бабинден е ден за почит към жените, които помагат при раждането, и за празнуване на новия живот. Той е запазил голяма част от обредността си и до днес, въпреки че някои традиции избледняват. От 1951 година 21 януари е обявен за Ден на родилната помощ, като се отдава почит и на съвременните акушерки и гинеколози, които са наследници на традициите на „бабите“.
Празникът е символ на здравето, плодовитостта и семейното щастие, а веселите обреди и наричания продължават да бъдат част от културното богатство на България.