Средната оценка (по шестобалната система) на това управление е „Среден – 3,1“, показват резултатите от социологическо проучване на агенция „Медиана“
Изследването е проведено в периода 7 -13 декември 2023 г. с 978 човека (18+ години) чрез пряко стандартизирано интервю, двустепенна гнездова извадка, и е представително за пълнолетното население на страната. Проучването е изследователски проект на „Медиана“ и е реализирано със собствени средства.
От агенцията смятат, че причината е в драстичното разминаване между обществените нагласи и настроения с действията и намеренията на управляващите, както по отношение на еврозоната (преобладаващата част от хората са против), оръжията за Украйна (62 % са против), подчертано конфронтационното отношение спрямо Русия (и превръщането на България в прифронтова държава с разполагането на чужди войски и съоръжения на територията ѝ – 47 % са против), спрямо президента Румен Радев, съмненията около заигравките с енергетиката (битовите потребители на свободния пазар, реактори за Украйна, битката за „Лукойл“). И всичко това на фона на тежкото икономическо положение за огромна част от населението – една пета от пълнолетните в страната пестят от отопление, не купуват дрехи, не могат да си купят лекарствата, които лекарят им изписва, добавят от „Медиана“.
Според проучването всичко това удря в различна степен (но неизменно негативно) върху имиджа на управлението на така наречената „Сглобка“. Само за шест месеца „Сглобката“ от неприятен, но все пак приемлив компромис за прекратяване на политическата криза (и серията предсрочни избори), се превръща в неприемливо управление за значителна част от избирателите – 51% от тях я считат за вредна за страната, срещу 18%, които я виждат като полезна.
Ако доскоро общественото мнение беше склонно да приема идеята – „По-добре, все пак, някакво правителство отколкото нови избори!“, то сега наблюдаваме сериозно обръщане на тези нагласи в посока – „По-добре нови избори, отколкото това управление!“ – 27% считат, че е по-добре „Сглобката“ да продължи да управлява в една или друга форма, докато 41% вече считат това за неприемливо и предпочитат нови избори, отчита изследването.
От „Медиана“ смятат, че това не означава, че обществото е открило ясна политическа алтернатива (партия), на която да заложи своите надежди. „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) постепенно се срива и вече е на 2% от „Възраждане“, но никоя партия не бележи особен прираст. ГЕРБ пада с още един процент, ДПС, „Възраждане“ и БСП са в традиционните си стойности, „Има такъв народ“ леко покачва електоралния си потенциал, „Левицата“ се доближава до 4%-ната бариера, но все още е под нея, показва проучването.
Нетърпимостта към управлението на „Сглобката“ достига огромни стойности, но все още социологическите изследвания не виждат посоката, в която ще избие това напрежение. Самите избиратели засега също не виждат тази посока и предпочитат да псуват, а не да гласуват. Със сигурност обаче налягането расте и когато „избие” няма да е в посока на запазване на статукво на това управление, посочват от „Медиана“.
Електорални нагласи
Попитани ако днес и сега имаше парламентарни избори, за кого биха гласували, 22,9% от заявилите, че ще гласуват, са посочили ГЕРБ, 15,6% – ПП-ДБ, 13,5% – „Възраждане“, 12,2% – ДПС, 11,3% – БСП, 5,9% – „Има такъв народ“, 3,5% – „Левицата“, 1,5% – „Български възход“. С „Не подкрепям никого“ са отговорили 10%.
На въпроса „Според вас, правителството на Николай Денков защитава интересите на страната или напротив – подчинява страната на чужди интереси“, 44% от респондентите са отговорили, че я подчинява на чужди интереси, 14% – защитава интересите на България, а според 25% – и двете. Общо 17% са посочили, че не могат да преценят.
На въпрос „Според Вас „сглобката“, която ПП-ДБ, ГЕРБ И ДПС създадоха е по-скоро полезна за страната или е по-скоро вредна за България“, 51% от всички са посочили, че е вредна, 18% – полезна, а 31% не могат да преценят.
Попитани кое е по-добре -„сглобката“ да продължи да управлява (в една или друга форма) или е по-добре да се разтури и да отидем на нови избори, 41% от респондендите са отговорили, че е по-добре да има нови избори, 27% – да продължи да управлява, а 32% – не могат да преценят.