На дъното на държавите от Европейския съюз и с едно място по-надолу. Тази година България е на 112-о място в годишния индекс за свободата на словото на „Репортери без граници“. Далеч преди нас са дори съседните Сърбия и Северна Македония. От близките до нас страни единствено Турция е на 153-то място – от общо 180 държави.
Според журналиста Ася Пенчева през последните няколко години се наблюдава стремглавото пропадане на България в индекса на „Репортери без граници“.
„Журналистиката се промени пред очите ми и тази промяна не е към по-добро. И има своето обяснение. Абсолютната затвореност на институциите. Помислете колко разрешения трябва да пишете, за да ви допуснат до институциите. Затворен е пътят на журналистите. Създаде се Закон за достъп до обществена информация,, който е заобикалян като не желаят да дадат информация. Това централизиране на информация е пропаганда и ние трябва да влагаме повече усилия, а ние искаме само да защитим обществения интерес“, казва тя.
Медийният експерт и преподавател по журналистика доц. Георги Лозанов не е изненадан от годишния доклад. Според него пропадането на България е тъжно, но не и изненадващо.
„Едно място надолу, едно нагоре. Това не е от голямо значение. Тъжно е, че толкова време седим в тази низина. Нещата няма да се оправят от само себе си.
Той посочва и причината: според него в България журналистиката е слуга, а на коректор на властта.
И докато експертите надяват да медиите да излязат от обвързаностите, журналисти като Ася Пенчева призовават за законова закрила. Преди 10 години тя отива на съд заради обвинение за клевета. Печели делото, като предоставя запис пред съда.
„Моята битка продължи 32 месеца. Завърши благоприятно. Остана обаче въпросът- какво правим със защитата на репортерите“, казва тя