Български и румънски зърнопроизводители блокираха Дунав мост

0

Зърнопроизводители блокираха със земеделски машини движението в района на граничния пункт „Дунав мост“ при Русе.

Протестни действия има и на отсрещния бряг на реката, където земеделците провеждат общ национален протест. Движението в района е силно затруднено, по информация от изчакващи шофьори колоната от автомобили е километрична.

Причина за поредния им протест е заради либерализираната търговия със селскостопански стоки с Украйна, която силно влошава конкурентоспособността на българските земеделски производители. Те са недоволни и от липсата на обичайната пазарна активност от страна на търговците за закупуване на български зърнени и маслодайни култури, което допълнително утежнява ситуацията в сектор „Земеделие“,.

Протестиращите издигнаха транспаранти с надписи „Спрете геноцида на земеделието“, „Искаме да бъдем конкурентоспособни фермери“, „Българската земя храни българския народ“. В знак на недоволство пчелари изгориха пчелен кошер.

„Идеята е Европа да ни чуе исканията. Не може държавите от източната част на Европа да понасят целия удар от внос на украинско зърно, каза Милен Коев – председател на Районния съюз на фермерите „Дунавско зърно“.

По думите им причина за недоволството, което изразиха и в края на миналия месец, е силно Затова земеделските производители настояват да не се удължава за България действието на регламент на Европейския съюз, касаещ безмитния внос на стоки от селскостопански произход от Украйна.

. „Половината от  слънчогледа, който е излязъл от Украйна е влязъл в България, а местният европейски слънчоглед, който е с гаранция за качество, стои по складовете“, допълни колегата му Костадин Костадинов, член на Националната асоциация на зърнопроизводителите

агенция за подбор на персонал
Balkan eCommerce Summit
зарядни станции за електромобили

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Въведете коментар!
Въведете своето име тук