По неофициална информация, в организирания от Конфедерацията на работодателите протест са се включили над 20 от промишлените предприятия в града.
Между 11 и 12 ч. фирмите спряха работа и с плакати „КЕВР – не убивай икономиката“ и „Няма да плащаме кражбите в енергетиката“ работниците напуснаха цеховете.
По-голямата част от работодателите бяха категорични, че през последната година има увеличаване на приходите и спокойна среда за работа, но промените ще променят коренно ситуацията.
„Имаме дългосрочни договори до 2016 г., които са с точно фиксирани параметри и ние не можем да ги променяме. Няма как да предвидим, приемайки безропотно едно такова решение на комисията, как това ще се отрази на формирането на разходите“, сподели управителят на фирма „Маркам“ Камен Обрешков.
Изпълнителният директор на „Фазан“ Мирослав допълни, че във фабриката работят около 150 души, като 80 процента от производството се изнася в чужбина.
„Между три и пет процента трябва да калкулираме в крайния продукт от това, което КЕВР залага като увеличение на цената на електричеството. Надяваме се на разум“, каза Чапанов. Той уточни, че дори разлика в цената от 1,5 до два процента в цената на продукта може да доведе до загуба на поръчки и евентуално намаляване броя на персонала.
Иска им се на бизнесменчетата, народеца да поеме и техния дял от увеличението на тока. Киро Параходът е типичен пример за бизнесмен – гьонсурат.