Борбата продължава, 23 март – Ден на българската музика в ефира /ВИДЕО/

0

От Инициативен комитет „За повече българска музика в ефира“ изпратиха покани към всички медии да се включат в инициативата „Ден на българската музика“. Идеята е на 23-ти март 6 от 10 песни в ефира на всяка медия да са български.

Припомняме, че според проучване на Alpha Research именно такова е и желанието на хората. 72% от българските граждани искат в медиите да звучат повече песни, изпълнявани на български език. 43% от анкетираните споделят, че най-много обичат да слушат именно българска музика. Значително по-малко – под 10%, са предпочитащите чуждестранната. То бе проведено в края на 2019 г. сред населението над 15 годишна възраст по заявка на организацията за управление на авторски права Музикаутор.

Именно от Музикаутор предложиха законодателни промени, които бяха внесени от ВМРО през февруари. Те предлагат въвеждане на квоти. А именно поне 1/3-та от музиката в радиото и телевизията да бъде създадена от или с участието на поне един български автор. В обсега не попадат новини, спортни предавания, реклами и филми.

Те поискаха още 1/2 от песните да бъдат с текст на български, а не просто създадени от граждани на страната. Промените предвиждат и глоба от 5 000 до 20 000 лева за нарушителите.

,,В противовес на ясно изразеното желание на хората за повече българска музика в ефира, през последните години отчитаме обратната тенденция. Според статистиката ни от 2015 до 2018 година, българската музика в ефира на родните радиостанции прогресивно намалява – от 26,6% през 2015 година делът пада под 22% през 2018 година. Ако разгледаме само частните радиостанции, картината е още по-песимистична – българската музика е твърдо под 20%”, обясни Ясен Козев, председател на Управителния съвет на Музикаутор.

В отговор АБРО и 40 радио- и телевизионни програми внесоха становище срещу законопроекта в Комисията по културата и медиите на Народното събрание. Според тях специализираният профил на радиопрограмите може да не позволява значително присъствие на българска музика в програмата.

Смятат още, че въвеждането на задължителни квоти за българска музика нарушава редакционната независимост на операторите и ще доведе до влошаване на качеството и уеднаквяване на програмите.

От АБРО са на мнение, че при музикалните програми със специфична жанрова насоченост може да се окаже невъзможно да се за „запълни“ евентуална квота за българска музика или пък да се наложи многократно излъчване на едни и същи произведения, което щяло да влоши качеството на програмата.

Защитниците на промените дават за пример държави, в които вече е въведена квотата – Полша, Словения, Дания, Швейцария, Великобритания, Естония, Португалия, Белгия, Франция, Унгария, Нидерландия, Украйна. Те посочват, че в някои от тях законът функционира, но има изключения за програми, чийто профил е излъчването на чуждестранна музика например.

По-късно депутатите решиха, че квотите били „неприложими и дадоха ново предложение – да се създаде механизъм, по който медиите да бъдат насърчавани да излъчват българска музика. С други думи – заговори се за финанси.

От Музикаутор изтъкнаха, че обвързването на въвеждането на квоти с финансово стимулиране на медиите бе отхвърлено от Министерство на финансите, тъй като противоречи на европейското законодателство. В същото време европейското законодателство не отхвърля задължителните квоти в 12 държави.

 „Реферирането на АБРО към такъв поощряващ механизъм и противопоставянето на задължителните квоти създава впечатление за противоречие в тяхната позиция по отношение на българската музика. Затова, вместо да разходва 5 000 000 лева към частните бизнеси, които са на печалба и чийто пазар расте всяка година, както коментира АБРО, държавата би могла инвестира в:
1. Създаване на банка за българска музика, където авторите качват песни, а редакторите ги намират и пускат;
2. Организиране на кемпове за нова музика с чужди представители, обмен на знания, техники и т.н.;
3. Формиране на експортен офис по примера на много страни от Централна и Източна Европа“

Инициативен комитет „За повече българска музика в ефира“ създаде и петиция, с която се настоява за въвеждането на подобни задължителни квоти.

 

агенция за подбор на персонал
Изработка на сайтове, СЕО оптимизация, реклами в интернет
зарядни станции за електромобили