На 17 април в България се отбелязва Празникът на дипломираните експерт-счетоводители. Денят има важно значение не само за представителите на професията, но и за цялата финансово-одиторска общност. Той се чества от 2002 година и подчертава приноса на експерт-счетоводителите за икономическата и финансовата стабилност на страната.
Историята на професионалната общност започва още през 1991 година, когато с влизането в сила на Закона за счетоводството се възстановява независимият финансов одит. Законът, приет от Великото народно събрание, има ключова роля за утвърждаването на професията, която е съществувала законово уредена в България от 1931 до 1948 година.
През октомври 1991 година се провеждат първите изпити за дипломирани експерт-счетоводители. От десет кандидати осем успешно преминават и стават първите членове на изпитната комисия, която по-късно одобрява още 39 специалисти. Така се поставя началото на съвременната професионална организация в България.
Счетоводната професия има дълбоки исторически корени. Лука Пачиоли, смятан за „баща на счетоводството“, описва през 1494 година основните принципи на счетоводството, използвани и днес. Международният ден на счетоводителите се чества на 10 ноември – датата на публикуването на неговия труд.
Сред известните личности с образование или кариера в счетоводството са писателят Джон Гришам, музикантът Кени Джи, комикът Боб Нюхарт и финансистът Джон Пиърмонт Морган.
Празникът на 17 април е повод за признание към всички, които с професионализъм и отговорност работят за прозрачността и точността във финансовата сфера.