Д-р Метев: При антибиотик трябва да приемаме и специализиран пробиотик

0

Антибиотиците са едно от големите постижения на медицината и макар ролята им в лечението на бактериални инфекции да е безспорна, за съжаление, те могат да окажат и неблагоприятни последици, тъй като освен лошите, убиват и добрите бактерии, което от своя страна води до нарушения на чревната микрофлора на организма. Възстановяването на човешкия микробиом след антибиотична терапия отнема дълго време, а в някои случаи отделни щамове добри бактерии биват унищожени напълно и микробиомът никога не успява да се възстанови до първоначалните си нива.

Логично идва и въпросът, как да противодействаме на това? Медицинската наука е доказала, че приемът на пробиотици значително намалява негативния ефект на антибиотиците върху микробиома, защото пробиотиците са живи, специално селектирани добри бактерии, които приложени в достатъчна концентрация, имат ползотворни ефекти върху човешкия организъм.

Възниква и следващият въпрос. Как да изберем точно този пробиотик, който ще бъде от полза за нашия организъм при прием на антибиотик, тъй като има различни видове продукти на пазара?

За да отговори на този и на други въпроси, свързани с характеристиките на пробиотиците, помолихме д-р Христо Метев от Специализираната болница за активно лечение за пневмо-фтизиатрични заболявания „Д-р Димитър Граматиков“ в гр. Русе, да сподели своето експертно мнение и да даде полезни съвети на хората.

Д-р Христо Метев е специалист по пневмофтизиатрия и е с дългогодишен опит в белодробните заболявания.

Д-р Метев, може ли да разясните защо е необходим прием на пробиотик, когато лекар ни е назначил антибиотична терапия?

Поради несамоограничаващото се действие на антибиотика по отношение на това кои са лоши и кои са полезни бактерии, се засягат различни ключови процеси в целия организъм чрез нарушаване на баланса между полезните и вредните бактерии. Това е така наречената дисбиоза. Дисбиозата се характеризира с развитието на различни болестни състояния, както чревни така и извънчревни. Можем да кажем, че антибиотичното лечение нарушава процесите, свързани с метаболизма, лигавичните структури в стомашно-чревния тракт и пряко с имунитета. За да подпомогнем възстановяването на нормалната ни чревна микрофлора е необходим успореден прием на пробиотик.

Какво се случва всъщност с нашия организъм по отношение на влиянието на антибиотика върху полезните, добрите бактерии в него?

При прием на антибиотици, независимо дали са широкоспектърни или тясно насочени, които се изписват, както в болничната, така и в доболничната терапия, се проявяват различни странични ефекти. Тези странични ефекти се проявяват в краткосрочен план, още по време на лечение, но е възможно и до няколко месеца след приключване на терапията. Ясно изразени са коремен дискомфорт, подуване, трудно отделяни голямо количество газове, диария или понякога запек, или прояви на опасна дехидратация. Освен всичко пациентите много често страдат от раздразнителност, умора, намалена концентрация, които допълнително нарушават качеството на живот. 

Респективно, какви характеристики трябва да притежава даден пробиотик, за да бъде ефективен и да неутрализира вредните последици на антибиотика? Кои щамове бактерии е добре да съдържа и в какво количество?

Препоръчвам на пациентите, които приемат или са приемали антибиотик, стриктно да подберат пробиотика си, защото не всички пробиотици са подходящи за пациенти на антибиотична терапия. Има няколко основни критерия, по които да разпознаем дали един пробиотик е подходящ. На първо място, количеството на полезни бактерии в пробиотика е едно от най-важните условия за бързото възстановяване на баланса на чревната микробиота. Специализираните пробиотици при антибиотично лечение са с по-висока концентрация и е добре да съдържат между 50 и 100 милиарда полезни микроорганизми. Доказан в проучвания е дозо-зависимият ефект на пробиотиците за намаляване на риска от проява на странични ефекти. От съществено значение е и наличието на повече на брой различни пробиотични щамове в пробиотика, който избират пациентите. Богатото разнообразие на щамове, специалната им селекция и устойчивостта им към различните антибиотици, са ключово важни за получаване на ползите от пробиотика

На база Вашия дългогодишен опит и практика, може ли да препоръчате специализиран пробиотик за антибиотик?

Отговарящ на всички критерии, както и според международните препоръки, е пробиотикът Синкванон®. Присъства в ежедневната ми рутинна работа с антибиотици при всякакъв тип пациенти. Препоръчвам Синкванон®, тъй като е разработен специално за хора на антибиотично лечение, защото притежава високо микробно число и голямо разнообразие от пробиотични щамове. Съдържа висока доза от 100 милиарда полезни бактерии в дневен прием. Освен това съдържа 3-компонентна пребиотична бленда от: FOS, XOS, MOS, както и В-витаминен комплекс: В1, В2, В3, В6, В7, В9. От изключителна важност в СИНКВАНОН® e комбинацията от 14 пробиотични щама, като два от тях са с най-висока степен на препоръка от водещи международни медицински организации.

Този пробиотик може ли да се прилага и при деца?

Разбира се, може. Синкванон® се предлага и в две удобни детски форми и е приложим във всички възрасти.

 Платена форма 

агенция за подбор на персонал
Изработка на сайтове, СЕО оптимизация, реклами в интернет
зарядни станции за електромобили