Творбата с размери 3 на 4.40 метра, представляваща своеобразна инсталация, е изработена през 1988 г. от орехово дърво с вплетени фигурални елементи, в които не е трудно да се разпознае авторът. Дървото, по думите на Антоний, е орехът, расъл в двора на дядо му. Поводът за създаването и тогава са били екопротестите по повод хлорните атаки, на които беше подлаган Русе.
„Връзката е със Сътворението на света, което се случва за седем дни, а следващият е денят, в който ние всъщност живеем. Живеем така както са ни го предали предците и се опитваме да го направим по- добър или поне толкова добър, колкото сме го заварили. „Осмият ден е особена метафора и всеки би могъл да я тълкува по различен начин“, така авторът разтълкува наименованието на паното. По думите му, това е израз и цялостната концепция в творчеството му – връзката природа – човек – изкуството.
Творбата ще бъде изложена в изграждащия се в момента Екомузей. Така, според директора на музея д-р Николай Ненов, хората ще си припомнят миналото на града и ке могат да направят връзка с неговото настояще.