Дигитализацията на ТЕЛК ускори разглеждането на заявленията с 96%

0

Внедрената от „Информационно обслужване“ система за случайно разпределение на заявленията в трудово-експертните лекарски комисии (ТЕЛК) значително е намалила времето за обработка на документите. Средният срок за разглеждане на заявленията е намален от 73 на едва 3 дни – с близо 96%.

Новата система, която функционира от 21 юни 2024 г., автоматизира процеса и елиминира забавянията, като още в първия ден след въвеждането ѝ бяха разпределени близо 15 000 от общо 22 802 натрупани заявления.

Според Милена Угринова, старши бизнес анализатор в „Информационно обслужване“, дигитализацията на процеса осигурява прозрачност и значително улеснява пациентите, като същевременно оптимизира работата на здравните власти. Чрез електронната система гражданите вече могат да подават заявления за освидетелстване, да следят статуса на документите си и да получават известия за решенията на комисиите.

От старта на Информационната система за контрол на медицинската експертиза (ИСКМЕ) през 2020 г. досега са обработени над 730 000 заявления, а издадените експертни решения надхвърлят 700 000. В последните седем месеца са електронизирани над 35% от медицинските досиета на пациентите.

Очаква се в близките месеци цялата информация да бъде интегрирана и в мобилното приложение „еЗдраве“, което ще улесни още повече достъпа на гражданите до медицинската експертиза.

агенция за подбор на персонал
Balkan eCommerce Summit
зарядни станции за електромобили

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Въведете коментар!
Въведете своето име тук