1-ви октомври е официално призната дата от Международната кафе организация (ICO), на която честваме празника на кафето.
Ежедневно милиони хора по света пият кафе, защото обичат вкуса му, помага им да се събудят или просто по навик. Излизаме „на кафе” с приятели, познати и бизнес партньори; пием кафеената напитка сутрин, обед и дори понякога вечер.
Поради своето съдържание на кофеин кафето действа на хората като стимулант и се е превърнало в една от най-популярните напитки в света. Различни медицински изследвания дават противоречиви резултати за въздействието на кафето върху здравето, като то може да зависи в голяма степен от начин на неговото приготвяне.
Има множество истории за това къде, кога и от кого е открито кафето.
Според една от тях в Етиопските планини, козар на име Калди забелязал, че козите му стават много енергични след ядене на плодове от определено дърво. Козарят споделил това с игумена на местния манастир и решили да направят питие от тези зърна. Така били открити тонизиращите свойства и бързо набрали популярност и в Арабския свят. Арабите започнали не само да култивират кафето, но и да търгуват с него.
Първите и по-обстойни сведения относно кафето са открити в арабски източници, датиращи около 1000 г. от новата ера. Най-известният и считан за най-добър сорт кафе „Мока“ е наречен така на името на йеменското пристанище Мока, откъдето е тръгнало разпространението на кафето. Но най-първи от арабите започнали да пият кафе не йеменците, а жителите на изчезналия по-късно град Джулфара на територията на емирата Рас ал-Хайм. При разкопките на този легендарен град археолозите открили вероятно най-древните зърна на Арабския полуостров, които се отнасят около началото на 12. столетие от новата ера.
До 15-и век дърветата били отглеждани в Йемен, а след 16-ти век станали предпочитан отрасъл и в Персия, Египет, Сирия и Турция. Пиенето на кафе се превърнало в традиция и обичай, което наложило откриването на множество публични кафенета, наричани ”qahveh Khaneh”. И до днес тези места са важен център за обмен на информация с важна социална роля. Там хората се ангажират с разговор, слушат музика, играят шах, обсъждат актуалните събития.
До средата на 17. век кафе се пие и в цяла Европа, но среща съпротивата на венециански свещеници, които го определят като „горчиво изобретение на Сатаната”. Спорът достига такива мащаби, че се налага намесата на църквата и папа Климент VIII, който дава своето одобрение за свободна консумация. Въпреки това противоречие, в по-големите градове на Англия, Австрия, Франция, Германия и Холандия, кафенетата бързо се превръщат в центрове за социална дейност и комуникация. В Англия се появяват „Пени университети“, наречени така, защото на цената на една стотинка човек може да закупи чаша кафе и да се ангажира с разговор. До края на 17-и век се появяват над 300 кафенета в Лондон, много от които собственост на културни дейци и търговци.
01