На 22 март се отбелязва Световния ден на водата.
Инициативата за отбелязването му се поражда през 1992г. на Конференцията на Обединените нации на тема „Екология и развитие“ в Рио де Женейро. Отбелязва се официално от 1993г., като ежегодно се организират прояви, посветени на водата, в целия свят.
Темата на Световния ден на водата за 2017 г. е „Да пестим водата“. От ООН призовават да намалим загубите на вода и да увеличим обема на нейната преработка.
70% от земната повърхност са заети от вода, но само 2,5 % от това количество е прясна вода, почти две трети от която се намира в полярните ледници.
Основните източници на вода за човека са реките и езерата, а също почвената влага и подземните води. Най-големият природен резервоар на прясна вода е разположеното в Източен Сибир езеро Байкал (20% от световните и 80% от руските запаси на езерна прясна вода).
Водата е от съществена важност за живите организми и екосистеми – от многобройните едноклетъчни микроорганизми и водорасли в океаните, за които тя е среда на живот, до сухоземните животни и човека. Всички известни форми на живот се нуждаят от вода, за да оцеляват, да се развиват и размножават. За жалост, около 1,1 милиарда хора по света, основно в развиващите се страни, нямат достъп до свежа вода за пиене, което е предпоставка за развитието на болести и увеличаваща се детска смъртност. Докато Светът се е фокусирал върху енергийната криза и военни действия за контрол над териториите с петролни залежи, се заражда нов вид политика – водната. Водата бързо се превръща в едно от най-ценните, но и бързо погубвани земни богатства, а управлението на водните ресурси става едно от научните предизвикателства на века!