На 21 януари хората по целия свят празнуват Международния ден на прегръдката – символ на топлина, близост и подкрепа. Празникът възниква през 1986 г. в САЩ по инициатива на пастор Кевин Заборни, който го нарича Национален ден на прегръщането. Датата не е случайна – тя попада между коледно-новогодишните празници и Деня на влюбените, период, в който хората често се чувстват изчерпани и имат нужда от позитивна енергия.
Днес празникът е разпознат не само в САЩ, но и в страни като Германия, Великобритания и Китай. Прегръдката се превръща в универсален жест, който обединява култури и хора.
Положителният ефект от прегръдките върху здравето
Според учени, прегръдките носят редица ползи за здравето. Те укрепват имунната система, намаляват нивата на хормона на стреса – кортизол, и понижават риска от сърдечносъдови заболявания. Доказано е, че дори кратка прегръдка от 20 секунди повишава нивата на окситоцин, известен като „хормона на любовта“, който допринася за чувството на щастие и удовлетворение.
Американското Психосоматично дружество подчертава, че прегръдките и физическата близост, като държането за ръце, могат значително да намалят стреса. Специалистите отбелязват, че липсата на физически контакт може да доведе до по-високо кръвно налягане и аритмия.
Инициативи и награди
През 2004 г. в САЩ стартира „Кампания за свободни прегръдки“, в която хората прегръщат непознати на улицата, като този жест може да се случва по всяко време на годината.
Международният ден на прегръдката разполага със свой официален сайт – www.nationalhuggingday.com, където всяка година се обявяват най-прегръщаните хора. Сред тях са актрисата Рийз Уидърспун (2006 г.), президентът на САЩ Барак Обама (2009 г.) и 33-мата чилийски миньори, спасени от затрупана мина (2011 г.).
Независимо дали с близък, приятел или непознат, днес е денят да покажем, че една прегръдка може да стопли сърцето и да сближи хората!