От началото на следващата година асансьорите трябва да разполагат с аварийно алармено устройство за двустранна разговорна връзка (разговорно устройство) между кабината на асансьора и човекът, който извършва аварийното обслужване на асансьора.
Това напомнят от Държавната агенция за метрологичен и технически надзор като посочват, че в края на декември изтича двегодишният срок дадени на собствениците на сгради да се съобразят с редица изисквания, едно от които е това.
Изискванията за поставянето на телефон са в сила през 2014 г.. и крайният срок е 1 януари 2017 г. Така ако след тази дата няма разговорно устройство, асансьорът би трябвало да се спре от употреба.
По официална информация оборудваните до момента асансьори са едва 20% от общия им брой. Те обаче са предимно в обществени и административни сгради. На пръсти се броят сградите в режим на етажна собственост, които са предприели мерки за изпълнение на това изискване, допълват от агенцията.
Причината е, че освен апарата, собствениците на апартаменти ще трябва да заплатят и сим карта към него, както и монтажа. Така сумата достига близо 300 лева. Домоуправители се притесняват, че няма да се използва както трябва – децата ще звънят, дори и големите хора може да звънят за каквото трябва и за каквото не трябва.
От Държавната агенция за метрологичен и технически надзор настояват за телефонната уредба и отказват да променят крайния срок. „Две години нищо не се е правело в тази посока, последните три месеца са се активизирали. Ако това не се случи, асансьорите ще бъдат спрени. Има три номера, които са въведени предварително в устройството, така че, ако един техник не отговори, веднага да се пренасочи към следващ”, обясни председателят на агенцията.