Астрономическата есен настъпи тази вечер, в 23.02 минути българско време. Слънцето премина през точката на есенното равноденствие и в България настъпи астрономическата есен.
Това означава край на лятото и начало на астрономическата есен в Северното полукълбо.
Началото на астрономическата есен започва в момента, в който центъра на слънчевият диск пресича низходящо проекцията на земния екватор или се намира в есенната равноденствена точка в съзвездието Дева. В Северното полукълбо астрономическата есен идва на 22 или 23-ти септември, когато настъпва есенното равноденствие. Тази година това стана в 23 часа и 02 минути на 22 септември, деня, в който България отбелязва една от най-бележитите дати в историята си – обявяването на независимостта.
Есента е преходен сезон, през който понякога има доста високи температури в неговото начало (т.нар. циганско лято), има и умерени до по-ниски температури към неговия край. Според метеорологията есенни са месеците – септември, октомври и ноември в Северното полукълбо, както и март, април и май – в Южното полукълбо.
Много от културите по света и почти всички езически религии почитат равноденствието (както и слънцестоенето) като момент с особено значение. Тогава се устройват едни от основните календарни фестивали и се извършват важни обреди, свързани най-вече със земеделието и плодородието.