Галъп: Доволните от заплатата си българи са повече от недоволните

0
Започва изплащането на еднократната помощ

Броят на българите, които са доволни от парите, които получават в работата си, е по-голям от този на недоволните.

Това показват данните от национално представително проучване на „Галъп интернешънъл“ за отношенията на българите към работата им. Проучването е проведено между 13 и 22 април сред 817 души.

53 на сто от работещите пълнолетни българи декларират, че са доволни от парите, които получават от работодателите си,  44 процента  – че не са. Данните идват на фона на сравнително по-добрите показатели за икономиката и пазара на труда в последно време, но не показват решително превъзходство на задоволителните оценки.

Положителните оценки „водят“ с малко, но и делът на отрицателните е чувствителен, коментират от „Галъп“. Според социолозите, при отчитането на този показател хората си дават сметка не само за размера на заплащането, но и за възможността или невъзможността да си намерят друга по-добра работа, за съотношението труд/заплащане и т.н.

43 на сто от пълнолетните българи твърдят, че работят и са доволни от работата си. 18 процента работят, но не са доволни. 19 на сто не работят, но като цяло са доволни от работата си досега, а 10 на сто не работят в този момент и не са доволни от работата си до този момент. 7 процента  казват, че още не работят, а останалите се затрудняват да отговорят.

Според социолозите, в данните се оглежда оценката за условията на труд, но повече проличава личната самооценка, затова и оптимистичните изводи биха били прибързани. Най-доволни са хората, които имат и най-високо образование. Данните няма как да показват обективната картина на пазара на труда – те разкриват субективните усещания в обществото, отразени в декларациите на респондентите, уточняват от „Галъп“.

58 на сто от работещите  казват, че са доволни от шефовете си, 24 на сто не са, а 13 процента нямат шефове.

Очакванията на българите за безработицата са на ниски нива в сравнение с предходни периоди. През април 20 на сто очакват повишаване на безработицата и това е най-ниската точка от години. В последните няколко години тези очаквания се движиха около 40 на сто, а по време на кризата дори преминаваха нива от 70 процента, припомнят от „Галъп“. Междувременно растат очакванията безработицата да остане на нива като сегашните (47 на сто през този месец), а очакванията за намаляване на безработицата се движат напоследък на нива около и над 10 на сто, като този месец са 14 на сто.  Това означава, че песимизмът за трудовите перспективи остава преобладаващ, но намалява, коментират социолозите.

агенция за подбор на персонал
Изработка на сайтове, СЕО оптимизация, реклами в интернет
зарядни станции за електромобили