„Дунарит” плаща задълженията си в опит да избегне „влизане” на държавата в предприятието, коментират икономисти.
Както ТВН вече съобщи, само няколко часа след правителственото заседание, на което бе поет ангажимент държавата да придобие дружеството, Съветът на директорите съобщи с писмо до медиите, че са погасени 50 млн. лв. от задълженията на дружеството.
Схемата: Първоначално „Дунарит” дължи пари на КТБ. Миролио обаче купува този дълг за сметка на свой депозит, блокиран в затворената банка. След това продава дълга на фирма, регистрирана на Вирджинските острови. Следва поредно прехвърляне, този път към регистрирана у нас фирма „ДИПИ”, тя пък го насочва към КТБ, за да придобие част от активи на банката, какво точно не е ясно.
Именно на КТБ държавата този понеделник плаща 50-те милиона, за да се избегне, както каза икономическият министър, овладяване на предприятието.
„Дунарит” беше част от имуществото на собственика на КТБ Цветан Василев. Самото кръстосване на заеми и влогове след затварянето на банката се оспорва от синдиците й. Според ръководството на „Дунарит” кредиторите й досега са били мними и с неясни намерения.
Според директорът на „Дунарит” Кръстю Кръстев. икономическият министър е уведомен за плащането. От министерството обаче коментираха, че чакат доклад от Държавната консолидационна компания, за да се изясни случилото в последните 24 часа.
Под въпрос е и какво става с лиценза на завода. Според ръководството на „Дунарит” те вече са назначили прокурист, което означавало, че предприятието може да продължи да работи.