Две копия на знамето на Червеноводската чета обогатиха фонда на на Регионалния исторически музей в Русе.
Това са победителите в конкурса за копие на знамето на Червеноводската въстаническа чета, проведен по проект на Спортно-туристическо и природозащитно дружество „Академик“ към Русенския университет. Знамената, изработени от екипите на СУ „Васил Левски“ и на клуб „Палитра“ към Русенския университет, бяха предадени на директора на Регионалния исторически музей в Русе проф. Николай Ненов.
Около 40 студенти се включиха в различните дейности на проекта, припомни ректорът проф. Велизара Пенчева. Хубавото на този конкурс е, че привлече много млади хора – както студенти, така и ученици, които се докоснаха до историята по различен от преподавания в училище начин.
Преподавателят по рисуване в СУ „Васил Левски“ Ивелина Димитрова и ръководителят на клуб „Палитра“ Валентина Радева предадоха знамената за съхранение в музея и получиха грамоти. Представители на останалите участници в конкурса – ПГ по облекло „Недка Иван Лазарова“, ОУ „Тома Кърджиев“, Морския скаутски клуб „Приста“, Студентски дискусионен клуб „681“ и Клуба на студентите от специалност Предучилищна и начална училищна педагогика също получиха свидетелства за участие. Най-малкият участник, включил се в бродирането е на 3 години и 11 месеца, член е на Морския скаутски клуб.
Днешната церемония беше заключителното събитие по проекта „Под знамето на Червеноводската въстаническа чета“, реализиран с подкрепата на Общинска фондация „Русе – град на свободния дух” и ВН – социален проект на Еконт. Сред дейностите по него бяха освещаване на ушитите от всички екипи знамена в църквата „Св. Архангел Михаил“ в село Червена вода, авто-вело походът, преминал през 5-те румънски пристанища Гюргево, Зимнич, Турну Мъгуреле, Корабия и Бекет, от които на кораба „Радецки“ са се качили Ботевите четници, участие в 70-ия национален поход по пътя на Ботевата чета от Козлодуй до Околчица със знамената-победители, трасирането и маркирането на маршрута на Червеноводската чета с 4 информационни табла и 30 указателни табели и поход с 50 участници по пътя на четата с поклонение пред паметниците и паметните плочи на Тома Кърджиев, войводата Върбан Юрданов и учителката Донка Попхристова.