Мерките, които заводът за автомобилни части „Монтюпе“ в Русе е предприел до момента за подобряване на екологичното състояние, са обещаващи, но не са достатъчни.
Това каза министърът на околната среда и водите Нено Димов след срещата си с ръководството на „Монтюпе“, на която беше обсъдено изпълнението на краткосрочните и средносрочните мерки от инвестиционната програма на дружеството за ограничаване разпространението на атмосферни замърсители и изграждането на пункт за собствен мониторинг.
Макар и със закъснение, системата за мониторинг на „Монтюпе“ влиза в действие, отбеляза екоминистърът. От три дни се измерва съдържанието на фенол, предстои да бъдат включени за следене още пет специфични вещества – бензен, толуен, ксилен, нафталин, орто и паракрезол. По думите му в пълния си капацитет системата ще заработи през м. август. Измерването е в реално време, данните се подават в Регионалната инспекция по околната среда и водите, което позволява веднага да се направи сравнителен анализ с показанията на апаратурата на инспекцията.
Увеличена е аспирацията на част от сърцарните машини, а до края на годината това трябва да се направи за всички. Ограничени са неорганизираните емисии на един от каруселите чрез модификация на аспирационната система, до края на годината това ще стане в два от каруселите, а до края на 2019 г. – за всички. В две халета са монтирани покривни охладители, които също ограничават неорганизираните емисии. Разрешеното поставяне от МОСВ на биофилтри трябва да бъде завършено до началото на идната година, допълни министърът. По думите му тези мерки би трябвало окончателно да решат проблема със замърсяването на околната среда и в частност – на въздуха.
На този етап има подобрение, но всичко още е в начална фаза, обобщи министърът. Според представителите на „Монтюпе“, една от основните причини за забавяне въвеждането на мониторинговата система била изключително малкият брой специалисти, работещи в специфичната област на алуминиевите отливки. Още повече, че за веществата, за които се смята, че тровят въздуха няма нито европейска, нито национална норма. Оказало се, че само двама души в света се занимавали с това. Все пак, макар и със закъснение, направена е крачка напред, обобщи министърът. По думите му, до момента „Монтюпе“ са инвестирали 7 млн. евро в подобряване на екологичното състояние в района.
Пред сградата на РИОСВ в Русе, където се проведоха разговорите, представители на гражданска група „Русенци за природата“ бяха разпънали плакати в защита на национален парк „Пирин“. По думите на Димов, задача на министерството е да намери баланса между опазването на околната среда и икономическото развитие.