Европейският парламент прие препоръка, в която призовава Европейската комисия „да възприеме решителна позиция по отношение на България и сериозно да разгледа въпроса дали изобщо е възможно използването на средства на общността съгласно правилата“.
Това съобщиха от пресцентъра на ЕП в Брюксел. Текстът, който е част от финансовия доклад на ЕС за 2012 година, е предложен от докладчика Маркус Пипер (ЕНП, Германия) и по думите на председателя на Европейския парламент Мартин Шулц, няма законодателна стойност.
В т. 296 от доклада под заглавие „Липса на напредък в България“ пише, че в последния доклад на ЕК по механизма за сътрудничество и проверка комисията отчита „липсата на напредък (. . . ), продължаващото силно разпространение на корупцията и наблюдаваното в страната принципно затруднение за разпределяне на отговорности и поправяне на грешки“ в България.
Принципно съм съгласен с Fitipaldi. Не съм запознат с фактите, които той излага и затова не бих могъл да взема отношение по тях. Възможно е да сме нетен донор на ЕС за времето, през което сме членове. Но искам да обърна внимание на нещо друго. Не сте ли съгласни, че от време на време ЕС ни критикува с основание, а понякога и ни притиска за определени промени. Не всички от тях са добри, това е безспорно. Но колко ли повече щеше да се краде ако ЕС от време на време не ни скръцваше със зъби. Ако бяхме нормална държава със сигурност ЕС нямаше да ни е нужен (за справка вижте Норвегия и Швейцария – те са най-богатите държани в Европа, но не искат и да чуят за ЕС – ще им падне стандарта на живот). Затова мисля, че ЕС ни е нужен докато в Булгаристан започне да се краде значително по-малко. Накрая искам да отбележа, че не страдам от комплекс да казвам истина от първа инстанция, приемам и други мнения.
Някой може ли да ми обясни нуждата от членството в този съюз давам пример с факти – членският внос на България е 1 % от брутния вътрешен продукт или около 600 милиона лева годишно. За седем години това прави над 4 милиарда лева. От 2007 до 2013 г. за България бяха предвидени общо 6,7 милиарда евро или приблизително по един милиард евро годишно. Получаването на тези средства обаче беше обвързано с редица условия и сложна процедура. С тях можеха да се купуват стоки или услуги само от страни от ЕС, в които равнището на цените е много по-високо, отколкото в България. Освен това те можеха да бъдат използвани само за точно определени дейности, например за изграждане на сметища, на автомагистрали, за ремонт на общински сгради и т.н., които не водят пряко към развитие на производството и икономически ръст. Към края на 2012 г. едва 2,5 милиарда евро, или 31 % от общата сума са реално платени. Кога и колко от останалите средства ще бъдат получени, предстои да разберем.Равносметката от присъединяването към ЕС за икономическото развитие на България е ръст на брутния вътрешен продукт (БВП) от едва 10 %, за периода от 2007 до 2012, докато за същия шестгодишен период преди влизането в ЕС ръстът на БВП е 40 % или 4 пъти по-голям.Легално над 1 милион Българи са зад граница, а още толкова че може и повече работят нелегално в целия свят. Хайде сега някой да ми обясни ползите от ЕС за нашата страна и всички българи които са избрали да живеят и работят в родна БЪЛГАРИЯ.