Euro 2024: Испания и Англия в битка за европейската футболна корона

0

Тази вечер е финалът на UEFA EURO 2024. Битката за трофея е от 22:00 часа пред около 71 000 зрители “Олимпиащадион” в Берлин и ще се предава пряко по БНТ 1, БНТ 3, NOVA и DIEMA SPORT 3

При успех на испанците това ще е рекорден четвърти трофей за тях в историята на еврофинали. Англичаните пък имат само сребърен медал от предишното издание на турнира през лятото на 2021 година. Последният сблъсък между Испания и Англия на големи първенства е от Евро 1996, когато на четвъртфиналите англичаните се наложиха след изпълнение на дузпи.

По пътя към финала Испания се наложи с 3:0 срещу полуфиналиста от СП 2022 Хърватия, след това се наложи с 1:0 над досегашния шампион Италия, със същия резултат надвиха и Албания. Във фазата на директните елиминации първо разгромиха Грузия с 4:1, след това се наложиха над Бундестима с 2:1, а на полуфиналите със същия резултат се наложиха над Франция.

„Трите лъва“ стартираха с минимален успех с 1:0 над Сърбия, после дойдоха две измъчени равенства срещу Дания (1:1) и Словения (0:0). На осминафинала срещу Словакия англичаните бяха на секунди от отпадане, но фамозен удар на Джуд Белингам прати мача в продължения, където беше измъкнаха победа победа с 2:1. На четвъртфиналите “трите лъва” също се измъчиха – срещу Швейцария, но се видя и самочувствие – особено при болната за Англия тема “дузпи”. Срещу Нидерландия на полуфиналите Хари Кейн и съотборниците му вече изглеждаха по-добре и успяха да спечелят още в редовното време с 2:1.