Европейските води под заплаха от „вечни химикали“, България сред страните с чисти водоеми

0

Доклад на Европейската агенция за околна среда (ЕАОС) разкрива мащабното замърсяване на водните басейни в Европа с пер- и полифлуороалкилови вещества (PFAS), известни като „вечни химикали“. Те включват около 10 000 различни съединения, които трудно се разграждат и могат да навредят на околната среда и човешкото здраве.

Въпреки тревожните данни, водоемите в България, Латвия и Черна гора са сред малкото в Европа, които не надвишават регулаторните прагове за PFOS – едно от съединенията в тази група.

Проучването показва, че в Европа има около 23 000 места със замърсяване с PFAS, от които 2300 са определени като „горещи точки“. Най-засегнати са Белгия, Франция, Исландия и Холандия, където почти всички водни обекти надвишават допустимите стойности.

Съгласно Рамковата директива за водите (РДВ) държавите-членки на ЕС трябва да постигнат добро химично състояние на водните си обекти до 2027 г. За PFOS е въведен строг стандарт за качество на околната среда (СКОС), а от 2026 г. нивата на PFAS в питейната вода също ще подлежат на мониторинг.

Докладът подчертава, че докато замърсяването в някои региони остава високо, държави като България постигат напредък в опазването на водните ресурси. Експертите обаче предупреждават, че достигането на целите на ЕС изисква засилени усилия и по-строг контрол върху вредните химикали.

агенция за подбор на персонал
Изработка на сайтове, СЕО оптимизация, реклами в интернет
зарядни станции за електромобили

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Въведете коментар!
Въведете своето име тук