Българските фармацевти са в протестна готовност заради приетия на първо четене в парламента закон, свързан с продажбата на лекарства чрез автомати. Промените целят добавяне на денонощните аптеки към Националната аптечна карта, икономически стимули за откриването на аптеки в отдалечени райони, извеждане на аптечните автомати извън помещенията на аптеките и държавно финансиране за аптеки в райони с недостиг.
„Нашето притеснение е, че всичко това, което се коментира, може да прерасне в продажба на медикаменти по лекарско предписание във вендинг машини. Това ще доведе до катастрофално положение със здравето на хората”, заяви председателят на Асоциацията на собствениците на аптеки Николай Костов пред NOVA.
По думите му към момента в предложеният законопроект не е уточнено какво ще се продава във въпросните вендинг машини. „Какво ще се продава в апаратите е въпрос на наредба, която много лесно може да бъде променена. Подозираме, че точно това е и целта – тази наредба да бъде променена в последствие”, подчерта Костов.
„Прочетох мотивите и така и не можах да разбера кои лекарства ще бъдат с улеснен достъп и за кои хора. Говори се за труднодостъпни места, но и в момента методиката на НЗОК осигурява възможност и финансиране на фармацевти, които отварят аптеки в такива населени места, включително много сериозно финансиране за денонощни аптеки“, каза Любима Бургазлиева, председател на регионалната колегия на Български фармацевтичен съюз-Бургас, пред БНТ.
В момента изискването е машините да са разположени на територията на аптека, тъй като това дава възможност за контрол, презареждане с лекарства, както и възможност пациентът да получи консултация.
„Не сме съгласни с идеята за безразборно поставяне на автомати, защото лекарствата не са вафли. Лекарствата са специалната стока, за която се изисква консултация със специалист“, заявяват фармацевтите.
Според фармацевтичния съюз издаването на разрешение за аптеки трябва да се извършва на демографски принцип. Разрешение за аптеки трябва да получават само дружествата, които могат да осигурят всички елементи от фармацевтичната грижа.
Реалността за хората от малките населени места обаче е друга – те трябва да ходят чак до селище, където е най-близката аптека.