Още в края на октомври 2013 г. румънският в. „Путеря“ обяви, че изграждането на трасето на румънска територия е приключило. Не така обаче стои въпросът с прокарването на основния и спомагателните тръбопроводи под река Дунав, което се осъществява от румънска фирма. Проверка на място на работните площадки показа, че все още има струпани доста суровини и техника и вървят изпитания на изградената до момента част, а до „връзването“ на тръбите има още доста работа. Предстои тепърва да се полагат спомагателните тръби, по които ще минават оптична връзка и комуникации. По думите на кмета на Мартен Димо Тонев вече 2 седмици румънската площадка не работи, но техниката и суровините са на място и се охраняват. Очаква се в края на тази седмица или най-късно в началото на следващата румънските партньори да се появят и да има повече яснота относно сроковете.
Газовата връзка между двете страни ще има обща дължина от около 25 км, от които 5.2 км на територията на Румъния, а 4.14 км е частта под реката. В момента се изграждат и две измервателни станции в Русе и Гюргево. Общата стойност на проекта е 24 милиона евро, а съфинансирането от Европейския съюз е близо 8.9 милиона евро.
Началото на газопровода на българска земя ще бъде в газоизмервателна станция в Русе-изток, а краят – кранов възел в землището на град Мартен, на 300 метра от брега на река Дунав. Диаметърът на тръбата е 500 милиметра. Връзката ще има максимален капацитет от 1,5 млрд. куб. м годишно. Тя се изпълнява от операторите „Булгартрансгаз“ и „Трансгаз“ СА.