Готови сме за зимата, дано има по-малко сняг. Това, къде шеговито, къде сериозно, си пожела кметът на Русе Пламен Стоилов, обобщавайки подготовката на общината за предстоящата зима.
Иначе, по време на заседанието на общинския щаб за зимната подготовка и петте фирми – „Берус“, „Пътно поддържане“, „Русе пъблик сървисис“, консорциум „Паркстрой“ и ОП „Паркстрой, ангажирани с поддържането на пътищата в общинския център и междуселищната пътна мрежа декларираха, че разполагат с нужната техника, необходимите ресурси, база, хора и материали за първоначална реакция при падането на снега. Осигурени необходимите инертни материали, луга, айсбигон, както и съответната тежка и малогабаритна техника за осигуряване пропускателната способност на пътната мрежа. Сравнително малко е количеството доставен айсбигон, но от фирмите увериха, че са договорили, при необходимост, срочни доставки от химикала. Вече е въведено денонощно дежурство, за да може да се реагира незабавно при евентуален снеговалеж.
Готовност за предстоящата зима декларираха и представителите на „Енерго ПРО“, ВиК, „Топлофикация“. Осигурено е отоплението на всички общински сгради и учебни заведения, докладва зам.-кметът Наталия Кръстева. С оглед избягване на автопроизшествия от МВР препоръчаха превантивно затваряне на пътната мрежа при обилни снеговалежи, до привеждане на пътната мрежа в състояние, позволяващо безопасна експлоатация.
„Готови сме за зимата, дано има по-малко сняг“, къде шеговито, къде сериозно, обобщи резултатите от заседанието кметът Пламен Стоилов. По думите му, снегопочистването е „скъпо удоволствие“ и колкото по-малко е снегът по пътищата, толкова по-малки ще са харчовете от общинската хазна. Още повече, че и до момента от националната междуведомствена комисия не са възстановени 80 000 лв., похарчени за почистване на пътища по време на февруарския снеговалеж. Въпреки това кметът увери, че Общината е в състояние и ще осигури всички необходими средства за осигуряване на нормално движение през зимата. Той постави като задача на фирмите, ангажирани с почистването, да организират работата си така, че в началото на работния ден, не по-късно от 6-6,30 ч. сутринта, пътищата да са проходими. Той изрази недоволство от възстановителните дейности, осъществявани от фирмите, след евентуално разкопаване на улиците. „Недопустимо е броени дни след възстановителните дейности асфалтовото покритие да е нагънато, като след земетресение“, подчерта градоначалникът.