То е създадено изцяло със средства на Онкодиспансера. Така Русе става третият град, където се предлагат този вид грижи. Досега подобни отделения имаше само в София и Враца. Целта е да се осигури комфорт на онези пациенти, за които вече няма надежда. В отделението, което е с капацитет 30 легла ги обгрижват и обезболяват, защото голяма част от тях са със силни болки и страдат.То е разположено в сградата на бившата клиника „Ескулап“, на която със средства на Онкодиспансера е направен освежителен ремонт.
По думите на завеждащия отделението д-р Светлозар Фучеджиев, в него постъпват пациенти, насочени от мултидисциплинарна комисия, която включва различни специалисти. Лекарите преценяват състоянието на конкретния пациент в зависимост от хода на лечението и развитието на раковото заболяване. Когато те преценят, че противотуморната терапия не действа, изпращат болния в отделението.
Здравната каса вече е осигурила клинична пътека защото всъщност палиативните грижи са скъпи. В калкулацията влизат лекарства, апаратура, режийни разходи и трудът на лекари и сестри. В закона за здравето е записано, че всеки нелечимо болен има право на палиативни грижи. Но как да се случи това при положение, че само в три града в България има такива отделения. Другият вариант са хосписите, които обаче са скъпи. Така се оказва, че правото на пациентите е само пожелателно.