Експозицията, която е разположена на площ от 4000 квадратни метра в „Гранд Мол Варна”, връща гостите назад във времето на социализма с невероятната си колекция.
Всичко в музея е от периода между 1944 г. и 1989 г., като експонатите разказват както за живота на българите при соца, така и за емблематични личности от това време. Най-впечатляващи са автомобилите, които са над 50, и восъчните фигури на политици, актьори и артисти. които разказват в артефакти за живота на българите при социализма. Още на входа е показан луксозният автомобил „Чайка ГАЗ-13“, до който са поставени фигурите на Тодор Живков и Леонид Брежнев. Могат да се видят още различни модели „Волга“, „Москвич“, „Шкода“, „Трабант“, „Вартбург”, както и мотоциклетите от епохата – „Симсон” и „Балкан”. Някои от превозните средства са комбинирани с детски автомобили, карани от малчуганите, които са умалени копия на популярните марки. Специална витрина е събрала играчки-превозни средства.
Емблематични имена на българското кино също напомнят за годините преди 1989 г. Има восъчните фигури на „Баш майстора” Кирил Господинов, Тодор Колев, Невена Коканова, Георги Калоянчев, Георги Парцалев, Велко Кънев и др., както и на певеца Емил Димитров, чиито песни звучат в залите.
Особено любопитни са предметите от бита, които са намерили място във витрините на музея, заедно с табели с лозунги от соца. Цигари, алкохол, играчки, домашни потреби, козметика, дори и топките за скоростния лост дават уникална емоция.
Сред восъчните фигури на соц политици са показани още Ленин, Сталин, Георги Димитров, Карл Маркс, Фридрих Енгелс, Фидел Кастро, Че Гевара.
„Ретро музеят” е дело на бизнесмена Цветан Атанасов. Той е събирал експонатите цели 10 години, а от 5 години работи по идеята да създаде музей.
„Защо епохата на социализма? Защото в тази епоха аз живях 20 години, учих, имах прекрасно детство. Смятам, че спомените ми са достойни. Мен не ме вълнува каква е била политиката, спомням си спокойствието, детските игри, дори и казармата ми липсва. Имаше някакви морални ценности, които сега ми се струва , че са се поизчерпили”, обясни Атанасов.
Той сподели, че най-труден е бил процесът по реставрацията на автомобилите, като за някои от тях са трябвали няколко години работа. Освен изложените коли има още около 50, които тепърва предстои да бъдат изложени. В колекцията все още мястото си ще търсят събраните над 50 000 значки и ордени. Собственикът е категоричен, че България се нуждае от подобен музей и възнамерява по-нататък да го разшири на още по-голяма площ.
Сега сме капитализъм и безплатен обяд няма. 🙂
Ако си герой на социалистическия труд – влизаш безплатно.
Пари искат да влезешшшш, ПАРИИИИИ!!!