Според изданието, вече е проверено, че тя осигурява скорост до 1 Gbps (гигабит в секунда). Методът изисква източник на светлина, като стандартна ел.крушка, интернет достъп и фото сензор, вече е бил тестван от естонската старт-ъп компания „Velmenn” в столицата на страната Талин.
При тестовете чрез електрическа крушка е достигнат трансфер на данни със скорост 1Gbps, а лабораторни тестове са показали теоретични възможности до 224Gbps. Тестовете са проведени в действащ офис, където работниците са ползвали интернет по новия метод. Според изпълнителния директор на компанията Деепак Соланки, технологията може да влезе на пазара и да стигне до крайния потребители „след 3-4 години”.
Терминът li-fi е дело на проф. Харалд Хаас от Университета в Единбург, който демонстрира технологията на изложението TED през 2011 г. По време на презентацията му, Хаас осъществи видео излъчване посредством електрическа крушка. Професорът описа бъдеще, в което милиарди крушки са превърнати в безжични хотспотове. Предимствата на технологията пред wi-fi метода са че тя не се преплита с други радиосигнали и може да бъде използвана на летателни апарати и други места, където свободата на спектъра е проблем. Видимият спектър е около 10 000 пъти по-голям от радиочестотния, като едва ли има опасност да се изчерпа скоро. Естествено, новият метод има своите минуси. Той не може да бъде приложен при дневна светлина, която ще наруши сигнала, нито може да преминава през стени.