Това съобщиха от Регионалния исторически музей в Русе. Вече е подписано споразумение с Националния музей Лувър, като разходите по анализа ще бъдат поети от френския музей. Самият анализ ще бъде извършен от екип на Центъра за проучвания и реставрация на френските музеи под ръководството на Доминик Робсис, както и от Кристоф Мулера, член и научен сътрудник на музея Бранли. Изследването включва цялостна рентгенова радиография, анализ чрез PIXE метод, 3D Hirox, стереоскопичен микроскоп лупа, както и анализ на състава.
Анализите ще бъдат направени по време на престоя на Боровското съкровище в Националния музей Лувър в рамките на изложбата „Епопея на тракийските царе” в периода 15 април – 20 юли 2015 г. Резултатите от тях ще бъдат официално представени на Международен колоквиум „Одриската аристокрация: знаци и места на властта в Тракия (V – III в. пр. Хр.)”, който ще се проведе под ръководството на Александър Баралис и Негин Матийо в Националния институт по история на изкуството, Инститю дьо Франс и Аудиториума на Лувъра на 12 и 13 юни. Те ще бъдат публикувани в сборник от публикации и документи от колоквиума.
Резултатите ще бъдат представени пред русенци през есента от доц. д-р Тотко Стоянов, който ще гостува по покана на Регионален исторически музей – Русе.