Как да гласуваме, за да бъде вотът ни валиден

0
  1. Гласуването започва в 6.00 ч. и свърша в 19.00 ч. Възможно е да се удължи с час, ако пред вратите на секцията има още хора в края на работния ден. Името ви е в списък по постоянен адрес, освен ако не сте подали предварително заявление да гласувате по настоящ. Право да пуснат бюлетина, където пожелаят в страната, имат хората, които предварително са получили такава бележка – това са полицаи, наблюдатели и застъпници, които по служба се намират извън постоянния си адрес. В чужбина може да гласува всеки, стига да отиде до секция, която вече е разкрита, и да декларира, че не го е направил на друго място.

 

  1. В коя секция гласувате по постоянен или настоящ адрес може да откриете на страницата на служба ГРАО. В изборното помещение комисията проверява допълнително дали фигурирате в избирателния списък и след това откъсва от кочан празна бюлетина. Член на комисията ви показва как да я сгънете, след като я попълните. На кочана остава номер, който трябва да съвпада с този в долния десен ъгъл. Бюлетината се подпечатва веднъж на гърба преди да влезете в тъмната стаичка.

 

  1. Бюлетината е интегрална, т.е. в нея са имената на всички партии и коалиции, които имат кандидати в съответния район. Те са в квадратчета от лявата й страна. Там, където има и независими кандидати като в Бургас и Благоевград например, имената им ще са изписани най-отдолу. Може да проверите номера на избраната от вас партия или коалиция на табла пред секцията. Задрасква се само със син химикал със знаците X или V. Ако не отбележите нищо в квадратчетата, вашият глас няма да бъде зачетен.

 

  1. Ако искате, веднъж отбелязали номера на партията или коалицията, която харесвате, можете да задраскате и номер в кръгчетата отдясно. Така посочвате конкретен кандидат, който искате да смени водача в листата. Това е по желание. Цифрите съответстват на подреждането в листата на вече избраната формация. Броят на кръгчетата във всеки район е различен, защото листите имат различна дължина според броя на мандатите. Ако не отбележите нищо в кръгчето, означава, че подкрепяте водача. За него може също да гласувате с преференция. Всеки, събрал поне 7% от гласовете за листата като лично предпочитание, ще се придвижи напред, най-вероятно на второ място и надолу, защото първият може много трудно да бъде изместен, но не е и невъзможно.

 

  1. Бюлетината ви ще е недействителна, ако задраскате повече от едно квадратче, но ако задраскате повече от едно кръгче, ще се зачете за партията или коалицията (и за водача съответно), но не и личното ви предпочитание за конкретен кандидат. Тук някои хора виждат възможност за манипулации в комисиите. Както и ако не задраскате нито едно кръгче – тогава подкрепяте водача на листата, но е възможно някой в комисията за отбележи вместо вас преференция за друг кандидат. Така че дори да харесвате водача, не оставяйте кръгчето му празно, а го отбележете.

 

  1. Сгъвате бюлетината по указания начин или по друг, но така че да може да се вижда номерът долу вдясно и мястото за печатите на гърба. Излизате от тъмната стаичка. Комисията сверява номера й с този на кочана, слага втори печат на гърба й и откъсва по перфорацията долу вдясно. Ъгълчетата се събират в тъмна кутия. Вие пускате бюлетината си в прозрачна урна. Бюлетината с неоткъснат номер е валидна, но вотът ви може да бъде разкрит.

 

агенция за подбор на персонал
Изработка на сайтове, СЕО оптимизация, реклами в интернет
зарядни станции за електромобили

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Въведете коментар!
Въведете своето име тук