Няма никакво развитие по казуса „Русенска корабостроителница“ от месец март, когато въпросът с емблематичното за русенската икономика предприятие ескалира в общественото пространство.
Това стана ясно п време на инициираната от областния управител доц.д-р Стефко Бурджиев среща с представители на синдикати, на управата на Корабостроителницата и на ресорни институции в града. В срещата взеха участие и част от новоизбраните русенски депутати. Пред сградата на областната и общинската администрации пък група работници от едно от най-старите русенски предприятия изчакваха резултата, за да могат да получат някаква яснота около бъдещето си.
Изпълнителният директор на предприятието Митко Димитров отново обвини частните съдебни изпълнители в своеволни решения по запечатване на производствата, синдиците на КТБ за това, че искат да разпродадат завода за скрап и обяви, че все още се чака решението на съда за разпечатване. Той припомни, че задълженията на Русенска корабостроителница са около 76 млн.лв., а работниците са получили за последно заплати за месец декември, при това не в пълен размер. Според него, единственото решение на проблема е да се пристъпи към отваряне на производствата и незабавно стартиране на работа по поръчки, чрез които ще може да се стабилизира финансовото състояние на завода.
Представители на синдикатите пък наблегнаха на абсурдната юридическа ситуация, в която са попаднали работниците – те не могат да напуснат, да сменят работата си или да се запишат в Бюрото по труда, тъй като административният отдел в Корабостроителницата също е запечатан и не може да обработва необходимите документи.
Русенските депутати увериха, че ще разгледат и възможността за законодателни промени, които да гарантират правата на работници, попаднали в подобни правни неуредици. Те настояха да бъдат оповестени собствениците и акционерите на „Русенска корабостроителница Запад“, за да е напълно ясно както пред обществото, така и пред заинтересовани страни с кого могат да контактуват при по-нататъшна дейност. Ангажиментът бе поет от директора Митко Димитров, който увери, че собствениците не се крият, а той самият е един от акционерите. Той пое ангажимент и да поиска от съда разпечатването на административния отдел, за да бъдат оформени документите на работниците, но не можа да даде отговор защо това не е направено досега.