Това съобщава „Ню Йорк Таймс“, позовавайки се на доклад, изготвен от интернет специалисти на американската компания за интернет сигурност FireEye. Освен българското, обект на атаките са били още външните министерства на Чехия, Португалия, Латвия и Унгария.
От МвНР реагираха в профила си в Туитър, където написаха, че сайтът им не е бил обект на хакерска атака. „Сигурността на защита на информацията е гарантирана“, добавят още от ведомството.
Въпреки че изследователите не са уточнили конкретните цели на хакерите, от „Ню Йорк Таймс“ са идентифицирали външните министерства чрез предоставените им списъци с атакувани имейл адреси. Източник, запознат с разследването, който няма право да говори публично, е потвърдил пред журналистите, че в мрежите на петте министерства има пробиви.
Според компютърните специалисти на FireEye атаките са започнали през 2010 г. и продължават и до днес. Те не са стигнали до крайния източник, който ги осъществява, но смятат, че става дума за акция, свързана с китайската държава.
Според експерти по сигурността външните министерства отдавна са апетитна цел за китайските хакери. „Те (китайците) горят от желание да проникнат във външните министерства, за да събират търговска информация и да следят какво говорят дипломатите за американците и японците, например“, смята Джеймс Люис, бивш служител на американския държавен департамент и директор на Центъра за стратегически и международни изследвания (CSIS) във Вашингтон.