Това става след като Министерството на културата даде финансово „рамо“ от 19 000 лв. на проекта за съхраняване на част от световното наследство от манастира Свети Архангел Михаил край село Иваново. Той предвижда реставрация и пренасяне върху нова носеща основа на стенописни фрагменти от „Затрупаната църква“ в местността „Писмата“.
Стенописите там са открити преди повече от 40 години. Тогава консерваторите Дживджанови извършили изрязване на каменната основа и благодарение на това рисунките и основата, върху която са положени, и част от скалата са били пренесени и съхранени във фондохранилищата на музея. Още тогава малка част от стенописите са били прехвърлени върху нова изкуствена основа и конструктивно закрепени в рамки, което позволява тяхното експониране и включването им в различни пътуващи изложби.
С настоящия проект на бял свят ще се покажат невиждани до момента части от световното културно наследство под закрилата на ЮНЕСКО, е мнението на музейните специалисти. С работата по консервацията и реставрацията на живописта от скалните църкви ще се заеме д-р Миглена Прашкова, преподавател във Великотърновския университет. След пренасянето на стенописите върху нови основи, те ще бъдат изложени в Историческия музей, а в бъдеще ще могат и да бъдат включвани в мобилни изложби. Консервацията и реставрацията на стенописите от Затрупаната църква съвпада с отварянето за посетители на новите исторически експозиции на музея по проекта на Община Русе за Градски музеен комплекс като туристическа атракция.
Поради голямата отговорност и високата стойност на културното наследство по предложение на Русенския музей Министерството на културата назначи комисия от специалисти, начело с професор Григор Григоров от Националната художествена академия, която да обсъди и приеме методологията за работа на консерватора. Целта е да се получат безкомпромисно добри резултати и да се предпазят стенописите от увреждане. В края на проекта, вероятно в началото на 2015 г., комисията ще се събере отново, за да приеме работата на д-р Прашкова.