Това е един от основните изводи в анализа, изготвен от екип от катедрата по география на Софийския университет, под ръководството на проф. Васил Маринов.
Според изнесеното в него, в този сегмент от бранша оперират само 2 родни фирми – русенската „Дунав турс“ и „Балкантурс“.
Засега пасажерите слизат само на брега при Видин, Свищов и Русе. Те обаче не се задържат там. От Видин тръгват с автобуси към Белоградчик, от Свищов – към Велико Търново и Арбанаси, от Русе – към Ивановските скални църкви и също към старопрестолния град. Липсват каквито и да било сувенири, поради което туристите „развързват кесията“ единствено във Велико Търново и Арбанаси.
Извън обсега им остават такива атрактивни обекти като резерватът „Сребърна”, крепостта при Силистра и Дунавският етнографски комплекс в Тутракан.
Чужденците се интересуват от домовете на видни българи-европейци, каза доц. Вяра Николова. В Русе те искат да посетят къщата на Елиас Канети, но тя не ни представя в най-добра светлина. Отделно, че в града няма даже и една указателна табела, която да посочва пътя към дома на нобеловия лауреат с русенски произход.