Днес светът отбелязва Международния ден на съпротивата срещу фашизма, посветен на организираното движение срещу силите на Оста (Тристранния пакт – военния блок начело с Нацистка Германия), по време на Втората световна война. Денят почита борбата на партизанските формирования и политическите опозиционни сили в окупираните държави и страните от Пакта.
Съпротивителното движение възниква спонтанно в различни части на Европа и с помощта на Съюзниците – най-вече СССР и Великобритания – се разраства в мощна мрежа от въоръжени групи, извършващи саботажи, атентати и нападения срещу окупационни власти. Партизански формирования действат активно в планински и труднодостъпни райони, където създават свои бази и подпомагат настъпленията на Съюзниците.
Движението е особено силно в Полша, Югославия, Беларус, Украйна, както и във Франция, където съпротивата от Алжир допринася за освобождението на страната. В Италия и България също се формират мащабни партизански сили, които изиграват ключова роля в освобождението от фашистката власт.
След края на войната много от дейците на Съпротивата заемат ръководни позиции в новите управления на страните си. Един от най-знаковите актове на антифашистка съпротива остава атентатът срещу висшия нацистки деец Райнхард Хайдрих в Прага през 1942 година.
Международният ден на съпротивата напомня за значението на единството и смелостта в борбата срещу потисничеството и терора.