В началото на януари 2025 г. правителството на Мали предприе драстични мерки срещу канадската минна компания Barrick Gold Corp., конфискувайки три тона злато от нейния комплекс Loulo-Gounkoto. Този ход е кулминация на продължаващ спор относно дяловото участие на правителството в минните операции, предизвикан от новите минни закони в страната.
Предистория на спора
Минният комплекс Loulo-Gounkoto, разположен в западната част на Мали, е един от водещите производствени обекти на Barrick Gold. Компанията придоби мината през 2018 г. чрез сливането с Randgold Resources Ltd., като правителството на Мали притежава 20% дял от откриването на мината през 2005 г. След военните преврати през 2020 и 2021 г. новото правителство въведе изменения в минното законодателство, настоявайки за по-голям дял от приходите и твърдейки, че Barrick дължи 500 милиона долара в неплатени данъци.
Конфискация и последици
На 14 януари 2025 г. властите в Мали иззеха около три метрични тона злато от комплекса Loulo-Gounkoto, оценявани на приблизително 245 милиона долара. Златото бе транспортирано до столицата Бамако и съхранено в държавната банка Banque Malienne de Solidarité (BMS) след съдебно разпореждане.
В отговор на конфискацията, Barrick Gold обяви спиране на операциите си в Мали, което доведе до спад на акциите на компанията с над 25%. Освен това, малийските власти задържаха няколко висши ръководители на Barrick и издадоха заповед за арест на главния изпълнителен директор Марк Бристоу по обвинения в пране на пари. Компанията предложи споразумение на стойност 370 милиона долара и поиска арбитраж за разрешаване на спора.
По-широк контекст и отражение върху минната индустрия
Действията на правителството на Мали срещу Barrick Gold са част от по-широка тенденция на натиск върху чуждестранни минни компании за преразглеждане на условията на техните операции в страната. През ноември 2024 г. австралийската компания Resolute Mining също бе подложена на подобен натиск, като нейни ръководители бяха арестувани, а компанията се съгласи да плати 80 милиона долара за уреждане на данъчен спор, с обещание за допълнителни плащания в бъдеще.
Мали е един от водещите производители на злато в Африка, но страната се сблъсква с предизвикателства като джихадистки нападения и високи нива на бедност. Военното правителство, което дойде на власт след превратите, се стреми да увеличи приходите от минната индустрия, като настоява за по-голям дял от печалбите на чуждестранните компании.
Реакции и бъдещи перспективи
Конфискацията на златото и спирането на операциите на Barrick Gold в Мали предизвикаха безпокойство сред инвеститорите и наблюдателите на минната индустрия. Анализаторите прогнозират потенциален спад от 11% в печалбите на Barrick, ако ситуацията не бъде разрешена скоро. Освен това, тези събития могат да окажат влияние върху инвестиционния климат в Мали и да доведат до преоценка на рисковете, свързани с операциите в страната.
Въпреки предложението на Barrick за споразумение и арбитраж, остава неясно дали правителството на Мали ще приеме тези условия или ще продължи с по-строги мерки срещу компанията. Междувременно, други чуждестранни минни компании, опериращи в Мали, вероятно ще преоценят стратегиите си и ще търсят начини да се адаптират към новите изисквания на правителството.
Тази ситуация подчертава сложността на отношенията между правителствата на ресурсно богати страни и международните компании, които оперират в тях. Докато правителствата се стремят да увеличат приходите си и да осигурят по-големи ползи за своите граждани, компаниите търсят стабилност и предсказуемост в регулаторната среда, за да защитят своите инвестиции.
В заключение, развитието на конфликта между правителството на Мали и Barrick Gold ще бъде наблюдавано внимателно от международната общност, тъй като то може да има по-широки последици за минната индустрия и инвестиционния климат в региона.