„Manifest“ е избрана за дума на 2024 г. от речника „Кеймбридж“ заради новото си значение
Речникът „Кеймбридж“ обяви „manifest“ за дума на годината за 2024 г., след като търсенето на значението ѝ рязко се е увеличило през изминалата година. Думата, която произлиза от френски и латински, съществува в езика още от 14-и век и традиционно означава „ясен“ или „очевиден“. Днес обаче тя се използва с ново значение – „мечтая за нещо силно, така че си го представям да се сбъдне“.
Популярността на термина се дължи на социалните мрежи и знаменитости като Дуа Липа и Симон Байлс, които свързват успехите си с практиката на „манифестиране“. Този тренд, известен още като „магическо мислене“, стана особено популярен по време на пандемията, когато в платформата TikTok методи като „3-6-9“ набраха милиарди гледания.
Според психолозите, „манифестирането“ е илюзия, свързана с ритуално мислене, но може да насърчи положително отношение и поставяне на цели. Въпреки това те предупреждават за разликата между здравословното позитивно мислене и псевдонауката, която внушава, че умът може да променя реалността.
В българския език „манифестирам“ има традиционно значение, свързано с открито изразяване на чувства или участие в манифестации. Но новият смисъл навлиза бързо, най-вече в лайфстайл съдържанието и социалните мрежи.
Изборът на „manifest“ като дума на годината отразява тенденциите в съвременното общество – от силата на социалните мрежи до нарастващия интерес към теми като личностно развитие и позитивно мислене.